Başkonsolosumuzun Kurban Bayramı Mesajı

Nagoya Başkonsolosluğu 30.07.2020

Muhterem vatandaşlarımız,

Yüce dinimizin bizlere en güzel hediyelerinden biri olan Kurban Bayramına bir kez daha ulaşmanın emsalsiz huzur ve sevincini yaşıyoruz.

Ne yazık ki, bu sene Kurban Bayramını Corona Virüs Salgını’nın gölgesi ve yol açtığı kayıpların burukluğu içinde kutluyoruz. Ancak bunun geleceğe bakışımızı karartmasına müsaade etmemeliyiz. Devletimiz ve milletimiz bu salgının üstesinden gelecek güce sahiptir. Salgının ilk gününden itibaren ortaya konan basiretli ve başarılı mücadele bunun en büyük kanıtıdır.

Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir. Yarınlar niyettir. Kurban Bayramı sevgi, saygı, yardımlaşma ve dayanışmanın ön plana çıkacağı, nefsani duygularımızı bir nebze olsun terbiye etmeye çalıştığımız güzel bir vesiledir.

Yurdumuzdan binlerce kilometre uzakta yaşamakta olan sizlerin de aranızdaki ufak tefek dargınlıkları bir kenara bırakarak, birlik, beraberlik ve barış içinde yaşadığınızı görmek, bizleri mutlu etmektedir. Daha birkaç gün önce 4. Yıldönümünü yaşadığımız 15 Temmuz Hain Darbe Teşebbüsü bunun ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Çocukluğumuzdan hatırladığımız bayramlar birkaç gün öncesinden başlayan alış verişler, bayram sabahları demli bir çay eşliğindeki sıcak su börekleri, bayram şekerleri, kınalı kurbanlık hayvanların sesleri, bir telaş, bir koşturmaca kalabalıklar, kısa ev gezmeleri, kolonya ikramları, el öpülerek toplanan bayram harçlıkları ve daha bir dolu küçük ayrıntı içermektedir.Nerede yaşarsak yaşayalım, bu güzel geleneği ve heyecanı çocuklarımıza da mutlaka aktarmalı ve yabancılaşmalarını engellemeliyiz.

Bayramınızı en kalbi duygularımla kutlarken. Kurban Bayramı'nın başta İslam alemi olmak üzere tüm dünyaya sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik getirmesini diliyorum.

M. Sertaç Sönmezay

Büyükelçi, Birinci Sınıf Başkonsolos

Mehmet Sertaç Sönmezay Başkonsolos

21.9.2020 21.8.2020 Yaşlılara Saygı Günü
22.9.2020 22.9.2020 Sonbahar Günü
28.10.2020 29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
23.11.2020 23.11.2020 Emek Şükran Günü